Ostrov Lanzarote
Dlhé piesočnaté pláže na Lanzarote vytvárajú fascinujúci kontrast s vulkanickými krátermi. Medzi najúchvatnejšie prírodné krásy ostrova patria jaskyne a rozmanité útvary, ktoré vznikli v dôsledku sopečnej činnosti v minulosti – lávové polia, čiastočne podzemné jaskynné systémy a mystická krajina s dramatickými formáciami.
Lanzarote, s rozlohou 845 km², je najsevernejším a najvýchodnejším ostrovom Kanárskeho súostrovia. Jeho súčasťou je aj päť malých ostrovčekov, z ktorých najväčší je možné navštíviť počas lodného výletu.
Ponuka zájazdov
Programy
Geografia a poloha:
- Poloha: Lanzarote je najsevernejší a najvýchodnejší ostrov Kanárskeho súostrovia, leží približne 125 kilometrov od pobrežia Afriky a 1 000 kilometrov od španielskej pevniny.
- Ostrovy v okolí: Severne od Lanzarote sa nachádza malý ostrov La Graciosa, ktorý je najnovším oficiálnym obývaným ostrovom Kanárskeho súostrovia.
- Hlavné mesto: Arrecife, na východnom pobreží, je hlavným mestom Lanzarote a zároveň dôležitým prístavom a centrom obchodu.
Vulkanická krajina:
Lanzarote má výnimočnú geologickú históriu, ktorá formovala jeho dramatický vzhľad.
- Sopky a lávové polia: Ostrov vznikol sopečnými erupciami, ktoré prebiehali v 18. a 19. storočí. V roku 1730 došlo k veľkej erupcii, ktorá trvala šesť rokov a pokryla tretinu ostrova lávou. Táto sopečná aktivita vytvorila dnes už slávnu mesačnú krajinu ostrova.
- Timanfaya: Národný park Timanfaya je jednou z najnavštevovanejších atrakcií ostrova. Je to oblasť, kde je pôda stále aktívna, a kde teplota pár metrov pod povrchom dosahuje stovky stupňov Celzia. Návštevníci tu môžu vidieť geotermálne ukážky, napríklad horiace kríky alebo fontány pary vytvárané z podzemného tepla.
Podnebie:
Lanzarote má suché púštne podnebie, ktoré sa vyznačuje stálymi teplými teplotami počas celého roka:
- Teploty: Priemerné teploty sa v zime pohybujú okolo 18-20 °C, zatiaľ čo v lete môžu dosiahnuť 25-30 °C.
- Zrážky: Ostrov je veľmi suchý, s minimálnymi zrážkami, čo vedie k jeho charakteristickej suchomilnej vegetácii a skalnatému povrchu. Väčšina dažďov padá na jeseň a v zime.
- Vietor: Lanzarote je vystavený neustálemu vetru, ktorý prichádza z Atlantiku, čo je ideálne pre vodné športy, ako sú windsurfing a kitesurfing.
História:
- Pôvodní obyvatelia: Prvými obyvateľmi Lanzarote boli pôvodní Kanárčania, známi ako Majos. Žili ako pastieri a rybári, kým ostrov neobjavili európske národy.
- Objavenie: Ostrov bol pre Európanov objavený v roku 1312 janovským moreplavcom Lancelotom Malocellim, podľa ktorého je Lanzarote pomenované.
- Španielska kolonizácia: V 15. storočí bol Lanzarote začlenený do Španielskeho kráľovstva po dobytí Juanom de Bethencourtom, francúzskym šľachticom, ktorý slúžil španielskym kráľom.
Kultúra a architektúra:
- César Manrique: Jedným z najvýznamnejších osobností ostrova bol César Manrique, svetoznámy architekt a umelec, ktorý sa výrazne zaslúžil o ochranu prírodného dedičstva ostrova. Jeho práce sú roztrúsené po celom Lanzarote a jeho vplyv je viditeľný najmä v kombinácii architektúry s prírodou. Manrique tiež aktívne bojoval proti masovej výstavbe vysokých hotelov a presadzoval tradičný štýl nízkych, bielych budov.
- Kultúrne pamiatky: Manriqueho najznámejšie diela zahŕňajú Jameos del Agua (sústavu jaskýň a tunelov, premenených na kultúrne centrum), Mirador del Río (vyhliadka s úchvatným výhľadom na ostrov La Graciosa) a Cueva de los Verdes (sopečná jaskyňa, ktorá je populárnou turistickou atrakciou).
Hlavné turistické atrakcie:
- Národný park Timanfaya: Krajina vytvorená sopečnými erupciami s bizarnými tvarmi lávy. Tu môžu návštevníci vidieť horúcu pôdu a užívať si výhľady na vulkanickú krajinu.
- Pláže: Ostrov má krásne pláže, vrátane Playa Blanca, Playa de Papagayo a Playa Famara, ktoré sú obľúbené pre svoj jemný piesok a čisté more. Niektoré pláže sú známe aj pre windsurfing a kitesurfing, najmä Playa de Famara.
- Jameos del Agua: Vulkanický tunel premenený Césarom Manriquem na kultúrne a umelecké centrum. Je to miesto s unikátnou architektúrou, jaskyňou a bazénom.
- Cueva de los Verdes: Sopečná jaskyňa, ktorá bola vytvorená pri erupcii sopky. Je to jedno z najdlhších vulkanických tunelov na svete a návštevníci môžu prechádzať jej podzemnými chodbami.
- Mirador del Río: Vyhliadka navrhnutá Manriquem, ktorá ponúka úchvatné výhľady na susedný ostrov La Graciosa a okolité vody.
- Fundación César Manrique: Nadácia a múzeum venované životu a dielu Césara Manriqueho, nachádzajúce sa v jeho bývalom dome v Tahiche..
Flóra a fauna:
- Rastlinstvo: Napriek vulkanickému a suchému prostrediu sa na Lanzarote nachádza mnoho druhov rastlín prispôsobených drsným podmienkam, vrátane sukulentov a kaktusov.
- Živočíchy: Okolie ostrova je bohaté na morský život, vrátane veľrýb, delfínov a rýb. Ostrov tiež ponúka prírodné rezervácie, kde žijú rôzne druhy vtákov.