Chcete vidieť najdlhší tieň a najkrajší východ slnka? Na Tenerife si aj toto musíte pozrieť!

Pico del Teide pôvodnými obyvateľmi kanárskych ostrovov nazývaný aj Vrcholom pekla, spraví Vašu dovolenku naozaj nezabudnuteľnou. Podľa starých legiend v sopke býva boh pekla a o jeho prítomnosti sa môžete aj sami presvedčiť. Z vrchu aj momentálne aktívnej, ale spiacej sopky Pico del Teide môžete nahliadnuť do vnútra krátera a dokonca budete mať možnosť vidieť aj najdlhší tieň.

Miesto-kde-zije-boh-pekla

Úžasný výhľad

Pri pohľade z pláže Vám miestami Teide ponúkne iný a iný výhľad: zasnežený vrchol niekedy pokračuje na červených svahoch, potom môžete vidieť sviežu zeleň stromov a fariem a nakoniec modrú farbu oceánu a žltý alebo čierny piesok na pobreží.

V turistických popisoch je Tenerife charakterizované najmä ako miesto na kúpanie, ale v skutočnosti na ostrove vládne sopka Teide.

Miesto-kde-zije-boh-pekla

Nepokojná hora

Španielsku patriaci ostrov Tenerife má najvyšší vrch krajiny, Pico del Teide s výškou 3718m, ktorý pokračuje ihličnatými údolia na severe a piesočnatými plážami na juhu. Teide Národný Park nie je len kulisou k opaľovaniu, ale jedinečná krajina vytvorená sériou sopečných erupcií.

Zo starého krátera obkoleseného 74km stenou vyšli deformované skaly rôznych farieb: oranžovej, červenej, karmínovej, sivej, okrovej žltej. Stenu krátera lemujú priehlbiny a trhliny vytvorené tekutou lávou. Na jej strmej skalnatej strane sa otvárajú tmavé štrbiny, do ktorých stekala láva z krátera v roku 1705 a takmer zničila prístavné mesto Garachico. Pri poslednej erupcii v roku 1909 si na severozápadnej strane sopky bol tok lávy dlhý 5km.

Peklo v nebi

Pôvodný obyvatelia guančovia mali blond vlasy a boli vysoký, práve oni nazývali sopku aj Vrcholom pekla, ktorý dobyvatelia v 15. storočí premenovali na Teide. Guančovia si sopku uctievali ako miesto obydlia boha pekla Guayotu, kým podľa iných legiend tento láskavý otec drží ochrannú ruku nad svojimi dcérami, ostrovmi: Tenerife, La Palma, El Hierro, La Gomera, Gran Canaria, Fuerteventura a Lanzarote.

Miesto-kde-zije-boh-pekla

Najdlhší tieň a najkrajší východ slnka

Ráno, tmavá sopka Teide tvorí ostrý kontrast so stále svetlejšou oblohou, kým vychádzajúce slnko sa opiera o jej východné svahy, kryté kopcovitými oblakmi prichádzajúcimi zo severu.

Najúžasnejšou vlastnosťou Teide je 200km dlhý tieň, ktorý vrhá počas jasného počasia na západnú stranu ostrova – je to najdlhší súvislí tieň na svete. Počas západu slnka vrchol sopky často pláva vo fialovom svetle a na jeho vrchu ako keby sa objavil boh ohňa.

Miesto-kde-zije-boh-pekla

Pohľad do hlbín

Národný Park Teide je autom ľahko dostupný z ktorejkoľvek miesta na ostrove, sieť turistických chodníčkov Vás zavedie na miesta ako je ľadová jaskyňa Cueva del Hielo  vo výške 3.350m kde sa ľad nikdy neroztopí.

Ak sa chcete dostať na vrchol sopky, ľahko tak môžete urobiť pomocou lanovky, odkiaľ krátkou riadenou túrou dosiahnete najvyšší bod Španielska. Keďže hore sa dostanete len so školeným sprievodcom, je potrebné si to dopredu rezervovať v našej kancelárii. Z vrcholu môžete nahliadnuť do bieleho krátera a pohľadom do diaľky si vychutnať najkrajšiu scenériu Kanárskych ostrovov.

Miesto-kde-zije-boh-pekla