Semana Santa, alebo po slovensky Posvätný týždeň je cirkevný sviatok, ktorý sa oslavuje v mnohých dedinách na ostrovoch práve počas Veľkej noci. V článku Vám predstavíme veľkonočné zvyky a tradície na Tenerife.

Adeje

Jedno z najvýraznejších predstavení počas Posvätného týždňa je v meste, ktoré vysielajú aj miestne a národné televízne kanály. Toto všetko však začalo spoluprácou niekoľkých susedov a priateľov v roku 1996, ich cieľom bolo uctiť si Ježiša Krista.

V dnešnej dobe sa predstavenia, kde spracovali Ježišove posledné dni zúčastňuje niekoľko sto hercov a štatistov. Pochopiteľne najdojímavejšia časť je ukrižovanie, ktoré sa odohráva na námestí pred kostolom Santa Úrsula.

Predstavenie je možné si pozrieť 19. apríla so začiatkom o 12:00 hodina na ceste Grande de Adeje.

Semana Santa-Posvatny-tyzden-na-Tenerife

La Laguna

Obdobie pôstu v La Laguna je v tomto roku mimoriadne dôležité. Tento rok si pripomíname 200. výročie založenia miestnej diecézy. K oslavám sa pripoja diecézy aj zo susedných menších miest a obcí, aby mesto patriace do svetového dedičstva zažiarilo v najkrajších svetlách.

Obrazy s cirkevnou tematikou pochádzajúce z Kuby, Mexika, Flandrie a Sevilly, ktoré sú rozmiestnené v meste sa v tomto období tešia veľkej pozornosti.  Program s názvom „Nácvik ticha“ si môžete pozrieť v piatok 19. apríla so začiatkom o 22:00 hodine. V rámci Posvätného týždňa je to najdôležitejší program, ktorý prebieha v absolútnej tichosti. Počuť je len tiché kroky Nazareťanov ako sprevádzajú obraz zosnulého Ježiša.

Semana Santa-Posvatny-tyzden-na-Tenerife

Santa Cruz de Tenerife

Aj v hlavnom meste ostrova, je možnosť pozrieť si mnoho náboženských obradov. Hlavným miestom diania je Chrám Nepoškvrneného počatia Panny Márie odkiaľ je ľahko dostupné aj staré mesto.

Jednou z najuctievanejších sôch je bez pochybností La Macarena, vytvoril ju podľa rovnakej sochy v Seville, na Tenerife žijúci sochár z Granady. Počas noci Zeleného štvrtka ako súčasť sprievodu nosiči hojdajú so sochou do rytmu hudby. Podľa mnohých je práve toto jednou z najdojímavejších častí sviatočných dní. 

Semana Santa-Posvatny-tyzden-na-Tenerife

Guía de Isora

Oslavy v meste prebiehajú celkom netradičným spôsobom. Pascua Florida je krátkodobé umelecké podujatie, ktoré spája tucet miestnych aj medzinárodných umelcov. Rôzne sochy a umelecké diela sú inšpirované témou umučenia Krista, ako hlavný materiál umelci využívajú kvety a iné rastliny.

Vytvorené diela sú vystavené v uliciach a môžete si ich pozrieť medzi 19.-21.aprílom. Okrem toho dav zabávajú operou a moderným tancom, zúčastniť sa môžete aj fotografickej súťaže, kde vyhráva najlepšia fotografia s Veľkonočnou tematikou.

Semana Santa-Posvatny-tyzden-na-Tenerife

Oslavy v ostatných častiach ostrova

Aj v iných častiach ostrova je oslava Veľkej noci tradíciou. Na západe sa nachádzajúcom mestečku Santiago del Teide sú tradície osláv podstatne hlbšie zakorenené. Čo však neznamená, že obyvatelia Arona, Puerto de la Cruz, Candelaria, Güímar, Icod de los Vinos alebo La Orotava by v tomto období neuctievali a neoslavovali Ježiša Krista s patričnou úctou.

Pokiaľ ste počas sviatkov na Tenerife, určite sa oplatí nájsť si čas na niektoré z predstavení a aj vďaka tomu spoznať výnimočnú, mimoriadne pestrú a vzrušujúcu kultúru!