Jedným z najväčších zážitkov na Kanárskych ostrovoch pre dospelých aj pre deti je objavovanie zaujímavého sveta živočíchov. Najvzrušujúcejším z nich je moment keď hladinu oceána roztvorí čierne, alebo strieborné telo ryby: húf delfínov, alebo veľrýb.

Velryby-a-delfiny-na-Kanarskych-ostrovoch

Ale aké delfíny a veľryby môžete vidieť na Kanárskych ostrovoch?

Celkovo je známych 69 druhov delfínov a veľrýb v svetových vodách, z nich sa na Kanárskych ostrovoch pravidelne vyskytuje jedna tretina, teda až 28 druhov.

Velryby-a-delfiny-na-Kanarskych-ostrovoch

Samozrejme vo vodách Atlantického oceána sa môžete v tejto oblasti často stretnúť aj delfína skákavého, delfína guľatohlavého, ako aj vráskavca myšok, delfína dlhoplutvého, vorvaňa tuponosého a niekoľko kosatiek. Kanárske ostrovy sú domov aj pre karetu pravú, ktorú najľahšie stretnete pri potápaní sa. Niektorý vyvinutý samčekovia môžu dosiahnuť dĺžku aj 90cm a dožívajú sa veku 47-67 rokov.

Velryby-a-delfiny-na-Kanarskych-ostrovoch

Medzi turistami je najpopulárnejšou atrakciou sledovanie veľrýb a delfínov pri západnej časti Tenerife, kde počas celého roka môžete stretnúť delfína skákavého a guľatohlavého, resp. aj veľké množstvo putujúcich veľrýb sa vracia na toto miesto.  V okolí Fuerteventura a Lanzarote najľahšie môžete vidieť delfíny, alebo veľryby v okolí ostrova Graciosa. Aj na Gran Canarii si môžete vybrať zo širokej ponuky výletov, ktoré Vás najčastejšie vezmú na južné vody.

Velryby-a-delfiny-na-Kanarskych-ostrovoch

„Modré lode” zostrojené pre turistov práve na sledovanie veľrýb a delfínov, musia spĺňať veľmi prísne zákonné podmienky, čo zabezpečuje pokojný a kľudný život pre živočíchy v Kanárskych vodách. Činnosti ako kŕmenia prípadne spoločné plávanie nie sú počas plavby loďou povolené, keďže je zakázané rušiť zvieratá pri ich voľnom pohybe v ich prirodzenom prostredí.

Velryby-a-delfiny-na-Kanarskych-ostrovoch

Počas výletov musia posádka aj turisti  dodržiavať veľké množstvo pravidiel. Loď sa nikdy nesmie priblížiť k morským živočíchom na menej ako niekoľko 10 metrov, ale zvieratá radi „sprevádzajú” plachetnice, alebo obkolesia kotviace lode. Na výlet sa oplatí ísť takou loďou, ktorá rešpektuje morské zvieratá a pre nich prirodzené prostredie.

Velryby-a-delfiny-na-Kanarskych-ostrovoch